neuro linguistic programing) NLP) ניתוב לשוני פיזיולוגיאוסף של תהליכים לשיפור התקשורת הבין אישית , והתקשורת שלנו בתוך עצמנו.
השיטה החלה להתפתח בשנות ה 70 ע"י ריצרד בנדלר, וגון גרינדר. בנדלר היה מתמטיקאי, גרינדר בלשן, ושניהם רצו להבין מה הופך אנשים מסוימים למצליחים בתחומם הרבה יותר מן הקולגות שלהם. תחילה הם בדקו זאת עם שלושה מטפלים מן התחום הפסיכולוגי, שנודעו ביכולות יוצאות דופן לחולל שינוי אצל מטופלים בפרק זמן קצר. ההיפנוטרפיסט מילטון אריקסון, מפתח הגשטלט, פריץ פרלס, ומטפלת משפחתית וירגיניה סטיר. הם צפו בהם איך הם משתמשים בגופם, הם למדו את תהליכי החשיבה שלהם והם למדו את הדרך בה השתמשו בשפה, הם עשו להם מה שנקרא modeling דיגום. כאשר בנדלר וגרינדר השתמשו בכלים שהם חקרו ולמדו, הם השיגו, אף הם, תוצאות מצוינות. מתוך התהליך הזה הם יצרו סט של טכניקות וקראו לו – nlp

Neuro המערכת העצבית והמוח או: איך אנחנו חושבים.
הדרך בה אנו חושבים, ברמה המודעת וברמה התת-הכרתית נקבעת באמצעות החושים שלנו: ראיה, שמיעה, תחישה, ריח וטעם. באמצעות השימוש בטכנולוגית NLP אתה יכול לעצב/לשנות את המחשבות שלך, להתחבר למקורות הכוח והעוצמה שבך בכל זמן שתבחר. מחשבותיך משפיעות גם על גופך, ולכן הבריאות שלך תשתפר.

Linguistic תקשורת מילולית, או: איך אנחנו מבטאים את המחשבות/תחושות שלנו.
התקשורת המילולית משמשת אותנו לתיאור החוויות שלנו ובדיאלוג הפנימי שאנו מנהלים עם עצמנו. היא שיקוף של המחשבות שלנו. NLP מחדד את המודעות לשפה שאנו משתמשים ומעצים את איכות התקשורת שלנו עם עצמנו, ואת יכולת השכנוע שלנו ורתימת האחרים.

Programming התנהגות ותגובה, או: איך אנחנו הופכים מחשבה לפעולה.
לכל אחד יש הדרך הייחודית לו כדי לפרש את המציאות, חלק מהדרכים הללו מובילות למטרות הרצויות וחלקן לא. מתוך למידת מה עובד אצלנו ואצל האחרים, נפתחת האפשרות לאימוץ דפוסי התנהגות שישרתו את המטרות שאנו רוצים להגשים. ל-NLP יש השלכות בתחומים רבים ומגוונים הרבה מעבר לתחום הטיפולי שממנו החלה התפתחותו, יחד עם זאת, אם אתה חושב על זה, אפשר לחשוב על התחום הטיפולי, כתחום בו לשכנוע והרתימה יש תפקיר דרמטי ביותר, מטפל גורם לאדם לשנות את דעתו לגבי משהו שהוא החזיק בו במשך שנים רבות.

רובנו חיים "על אוטומט" מתוך תחושה שהמח שולט בנו ולא אנחנו בו.
באמצעות ה- NLP ניתן ללמוד כיצד להשתמש במח ולהניע את המחשבות כך שניתן יהיה להשיג את הרצונות והשאיפות, בכל תחום בחיים. כל אחד ואחד מאיתנו הוא בעל מבנה מסוים, שונה וייחודי, המתבטא בהתנהגות פיסית, מחשבות, הרגלים, תחושות, אמונות, ערכים, זכרונות, ושאר פעילויות שמקורן בפעילות עצבית. ניתן לשנות את המבנה המסוים של כל אחד ואחד באמצעות לימוד של טכניקות ושיטות, המאפשרות שינוי מהיר ועמוק.

דר ריצרד בנדלר, מפתח ה NLP אמר:

"הדבר הטוב ביותר בנוגע לעבר הוא שהוא כבר עבר
הדבר הטוב ביותר בנוגע לעתיד שהוא עדיין לפנינו
הדבר הטוב בנוגע להווה שהוא כאן ועכשיו".

היפנוזה עצמית

כל דבר שאנו עושים, כל מה שאנו משיגים ומצליחים בו, מקורו במחשבה תחילה. למעשה, כל הסביבה המוחשית שלנו היא תוצר של מחשבה מקדימה. אם מחשבה היא המקור לכל התוצאות, הרי ששליטה במחשבות משמעה טרנספורמציה בכל תחום בחיינו. מרגע שאנו מתעוררים בבוקר ועד לרגע בו אנו נרדמים בלילה, חולפות במוחנו אלפי מחשבות ללא הפסקה. ברוב המקרים, מופיעות המחשבות כדיבור פנימי שאנו מנהלים עם עצמנו, כשאותו קול פנימי הוא המנווט אותן. למילים המשמשות אותנו בדיבור הפנימי יש השפעה עצומה על איכות החיים שלנו, והן מהוות מעין 'מראה' המשקפת את תת המודע שלנו.

תת המודע הוא השולט בהווייתנו ובמיקומנו בחיים. הוא שולט בתגובות שלנו, במחשבות וברגשות.

היפנוזה עצמית הינה דרך לשינוי עמוק ברמת תת המודע. בתהליך ההיפנוטי מתחברים אל תת המודע, ומבצעים שינויים מהותיים במקום ממנו הכל התחיל.

במהלך הטיפול אני מנחה ומלמדת את המטופל כיצד לבצע היפנוזה עצמית. בעזרת תהליך ההיפנוזה מטמיע המטופל את השינוי הרצוי לו לפי בחירתו . שינויים רבים ומשמעותיים מתחוללים כאשר אנו מבצעים ומתרגלים היפנוזה עצמית, במהלכה אנו "שותלים" למעשה אמונות חדשות בתת המודע שלנו, אמונות שינהלו אותנו בהמשך דרכנו, והפעם מתוך בחירה וכוונה. על מנת להטמיע סוגסטיה, נדרשות מספר דקות, כשלוש פעמים ביום. חזרתיות היא המפתח להצלחה. המטופל יידע מתי הסוגסטיה הוטמעה, בד"כ כעבור מס שבועות, ואז אפשר לעבור להטמעה של סוגסטיה אחרת.

עבודה ושילוב של מח אחד , של nlp והיפנוזה עצמית מאפשרים לנו לחולל שינוי באמצעות השפעה על תת המודע, להציב מטרות, לקבוע יעדים ולצעוד לעברם. 
השילוב העצמתי הזה, מאפשר לנו לנוע במהירות לעבר השגת המטרות שלנו. 

חזור>>